STRES CIEPLNY

na fermie bydła mlecznego - niezależny portal dla hodowców krów, lekarzy weterynarii, mleczarni i producentów pasz

Banner Mastitis

Latem, podczas upałów dochodzi do kilku niekorzystnych dla wymienia okoliczności, które znacznie zwiększają wrażliwość gruczołu mlekowego na infekcje i utrudniają naturalną obronę przed nimi. Przeciwdziałanie przegrzaniu organizmu odbywa się wielopoziomowo. Jeden z ważniejszych mechanizmów chłodzących krowy mleczne – to pocenie. Nie polega ono tylko na wydalaniu wody, ale również wielu substancji mineralnych i witamin. Stres cieplny zwiększa też intensywność niekorzystnych procesów oksydacyjnych, uszkadzających komórki i zwiększających podatność na zakażenie.
Zwiększona ilość komórek somatycznych to podkliniczna postać groźniejszego w skutkach klinicznego zapalenia wymienia – mastitis.

W.Niewitecki Weterynarz350Do najważniejszych przyczyn tych stanów podczas lata należą:
a) słabsze niż w innych porach roku domykanie się zwieracza kanału strzykowego – ułatwiony dostęp patogenów;
b) zmieniające się pH płynów ustrojowych znacznie upośledza skuteczność działania najważniejszych mechanizmów obronnych - w sytuacji gdy żywienie mineralne nie jest odpowiednio dostosowane do pory roku i nie stosujemy tzw. korektorów jonowych - elektrolitów paszowych. Zaleca się korygowanie elektrolitów przez lekarzy weterynarii po przeprowadzonej wcześniej kontroli ich wydalania w moczu.
c) zwiększenie procesów oksydacyjnych (utleniających) podobnie jak zmiana pH płynów ustrojowych (krwi i limfy), uszkadza błony komórkowe komórek i ułatwia zakażenia – otwiera „wrota zakażenia"
d) stres dla organizmu krowy to informacja o rozpoczęciu produkcji substancji p. stresowych (hormonów) które upośledzają naturalna obronność przed czynnikami infekcyjnymi – głównie upośledzają likwidacje bakterii na drodze fagocytozy.
e) inwazje much są jedną z poważniejszych przyczyn zakażenia

Latem, z powodów powyższych przyczyn szczególnego znaczenia nabiera wiedza dotycząca techniki doju, higiena doju i wymienia. Łatwiejsze są bowiem warunki wnikania drobnoustrojów do organizmu, większa jest presja drobnoustrojów , a podstawowe mechanizmy obronne – są mniej skuteczne niż zwykle.
Jak temu przeciwdziałać? Zawsze taniej jest zapobiegać niż leczyć. Należy więc odświeżyć wiedzę dotyczącą technik doju, higieny. Zadbać o większą czystość kojców, walczyć z muchami najbardziej jak to możliwe skutecznymi metodami i preparatami. Przygotować krowy do czasu upałów korygując żywienie mineralne (najlepiej na podstawie analiz moczu wykonanych w okresie znacznie poprzedzającym lato) i dostosowując odpowiednio podaż elektrolitów - korygować ucieczkę silnych jonów podczas najwyższych temperatur (powyżej 25oC), stosować preparaty witaminowe które zapobiegają nadmiernym procesom oksydacyjnym i wspomagają naturalna odporność organizmu. Konieczna ochrona krów i jałówek na pastwiskach przeciwko letniemu zapaleniu wymienia i coliformastitis, które w tym okresie są najczęstszymi postaciami zapalenia wymienia. Stosowanie repelentów, podawanie bolusów wapniowych w czasie porodu oraz zastosowanie dezynfekcji przeddojowej i następnie wytarcie do sucha strzyków to najprostsze zasady postępowania przeciwdziałające tym rozdają zapalenia.

Czytaj więcej: jak sobie radzić ze stresem cieplnym?

CzytajNajlepszaPrase2

Please update your Flash Player to view content.